SANANIM – ADIKTOLOGICKÁ AMBULANCE PRO MLADISTVÉ
Publikoval redakce v
PEDIATRICKÉ SLUŽBY
Mgr. Blanka Petrošová
RNDr. Martin Rataj
Adiktologická ambulance SANANIM pro mladistvé a dospělé (dále AA) je sociální a zdravotnické zařízení s certifikátem odborné způsobilosti pro poskytování služeb ambulantní léčby vydaného RVKPP.
Smyslem našeho zařízení je nabízet a poskytovat léčebné ambulantní služby v intenzitě a kvalitě, která vede ke stabilizaci klientů ohrožených závislostí a k trvalé změně jejich životního stylu s ohledem na zvýšení kvality života. Na rizikové chování nahlížíme jako na symptom a vývojový problém. Během léčby se spolu s klientem snažíme odhalit příčiny rizikového chování, najít zdroje využitelné k jeho změně, ke zdravějšímu naplňování potřeb a spokojenějšímu životu. Tým AA tvoří adiktologové, psychologové, psychiatři a sociální pracovníci, všichni s absolvovaným psychoterapeutickým výcvikem.
AA realizuje dva programy: strukturovanou ambulantní léčbu závislostí a case management. Obě služby jak pro dospělé, tak od října 2017 i pro mladistvé klienty
Ambulantní léčba
Strukturovaná ambulantní léčba závislostí pro mladistvé byla koncipována na formátu léčby pro dospělé, kterou v AA provozujeme a modifikujeme od r. 2015. Je určena pro ohrožené závislostí na alkoholu, nelegálních návykových látkách nebo nelátkovou závislostí, ve věku od 15 do 18 let, kteří jsou otevřeni změně životního stylu a jsou nastaveni spolupráci s odbornou službou.
Ambulantní léčba pro mladistvé trvá zpravidla 9–12 měsíců. Dělíme ji na dvě fáze: motivačně indikační a léčebnou. Ve srovnání s léčbou dospělých bývá motivačně indikační fáze delší, někdy trvá půlku celé léčby. Kromě pravidelných individuálních terapeutických sezení jednou týdně, v případě potřeby i intenzivněji, je od září 2018 součástí léčby i účast na terapeutické skupině ve stejné frekvenci.
Specifikem léčby pro mladistvé je potřeba intenzivní spolupráce s rodinou, případně se zástupci výchovných institucí (dále blízcí), kde jsou naši klienti v péči. Právě oni jsou často iniciátorem nástupu mladistvého do léčby. Mladiství obvykle nevnímají rizikové chování jako problematické a většinou neoplývají vysokou motivací jakkoli ho regulovat. Motivačním faktorem ke vstupu do léčby tak bývají spíše problémy s okolím, které jejich chování neschvaluje, a tento faktor je možné využít. Od začátku léčby proto vyvíjíme tlak na zapojení blízkých do léčby. Jejich spolupráce je důležitá nejen jako motivační prvek pro setrvání mladistvého v léčbě, ale také z hlediska ovlivnění výchovných intervencí v prostředí, kde klient žije.
Program case managementu ani délka jednotlivých setkání nejsou časově omezeny, řídí se potřebami klienta a kontraktem s pracovníkem. Doporučuje se intenzivní spolupráce, různé zdroje hovoří o minimální frekvenci šesti kontaktů do měsíce a vyšší časové dotaci na setkání (např. Libra, 2015). Spolupráce se odehrává častěji „na území“ klienta, účastníme se reálných situací, v prostředí, kde klient žije. Podporujeme ho v nich a koordinujeme potřebnou péči tak, aby klient mohl předcházet rizikovému chování a motivovali jsme ho ke zvyšování kvality života. Case manager se postupně stává pro klienta vazbovou (attachmentovou) osobou. Což umožňuje i v rámci řešení praktických záležitostí umožnit prohlubování klientovy schopnosti introspekce, rozpoznání a porozumění vlastních emocí a účelné zacházení s nimi, ozkoušení si konfrontací a testování hranic při jednání s lidmi i institucemi.
Momentálně je čekací doba na zařazení do programu case managementu pro mladistvé 4–6 týdnů.
Na prvním sezení, kam přichází klient v doprovodu rodičů nebo zástupců výchovné instituce, dojednáme formu zapojení dalších vhodných osob do léčby a zároveň formu předávání informací mezi jednotlivými účastníky léčebného programu tak, aby zůstalo zachováno bezpečné a důvěrné prostředí pro našeho klienta i další zúčastněné. Osvědčuje se nám v rámci individuálního kontaktu přizvat pravidelně (v intervalu čtyř až šesti sezení) klientovy blízké a společně zhodnotit vývoj léčby, dojednávat změny potřebné pro spokojenější soužití, případně vytipovat oblasti, na kterých je třeba pracovat. Společných sezení se účastní kromě garanta/terapeuta také další přizvaný pracovník Adiktologické ambulance, případně terapeut z Poradny pro rodiče SANANIM (dále PPR), která je prostorově propojena s naším zařízením a se kterou úzce spolupracujeme. Když nestačí tento formát setkávání, doporučujeme klienta a jeho blízké do PPR, kde pak rodinná terapie probíhá samostatně, s jinými terapeuty, zároveň s léčbou v naší ambulanci.
Plánujeme rozšíření léčby pro mladistvé o fázi doléčování, dostupnou i mladistvým, kteří přicházejí z pobytové léčby, nyní se snažíme zajistit na to prostředky.
Momentálně je čekací doba pro zařazení do programu ambulantní léčby dva týdny až měsíc.
Case management
Mladistvým se souběhem sociálních a zdravotních potíží, kteří neprofitují z běžného systému služeb, nabízíme program case managementu.
Jedná se nejčastěji o osoby s psychiatrickou komorbiditou, raným začátkem nebo vyšším výskytem rizikového chování, s nedostatečným rodinným zázemím, pácháním trestné činnosti v anamnéze nebo jen se sníženou schopností spolupráce s odbornými institucemi. Potřebují vyšší míru podpory pracovníka a ten přebírá větší část odpovědnosti za naplňování léčebného kontraktu než ve strukturované ambulantní léčbě. Také odpovídá za trvání spolupráce a udržení intenzity vztahu, a pokud klient z kontaktu vypadává, aktivně ho vyhledává (SANANIM, 2016).
Podmínkou úspěšné spolupráce je dobře vytvořený vzájemný a intenzivní vztah, který je neformálnější, než na jaký jsou klienti v léčebných institucích zvyklí. Menší formálnost vztahu usnadňuje klientovi získat důvěru, zvyšuje míru spolupráce a v ideálním případě vede k dobré zkušenosti s pomáhající institucí a sítí služeb vůbec. Na rozdíl od psychoterapie není spolupráce v takové míře zaměřena na introspekci a analýzu vztahu, jejím smyslem je pomáhat klientovi zejména při praktických činnostech a vyjednávání zdrojů podpory ve vnějším světě (SANANIM, 2016).
Vedoucí služby:
Bc. Tomáš Vejrych
Kontakt:
Mgr. Blanka Petrošová, AA SANANIM, Praha 2, Žitná 51, tel. 724 521 913, 702 033 005, www.sananim.cz
Zdroje
SANANIM. (2016). Operační manuál Adiktologické ambulance SANANIM. Praha. Libra, J. (2015). Case managment – prostor pro sjednocení zdravotní a sociální péče. In: K. Kalina (Ed.), Klinická adiktologie. Praha: Grada Publishing.