PREV-CENTRUM, Z. Ú., NÍZKOPRAHOVÉ SLUŽBY
Publikoval redakce v
PEDIATRICKÉ SLUŽBY
Bc. Anna Franková,
Mgr. Alexandra Roubalová
Prev-Centrum, z.ú. je zapsaný ústav zabývající se již 20 let prevencí, terapií a psychosociální pomocí pro děti, mládež a rodiny ohrožené závislostmi a dalšími formami rizikového chování.
Posláním Prev-Centrum, z. ú., Nízkoprahové služby, je doprovázet děti a mládež v období dospívání, poskytovat jim informace, nabízet jim odbornou podporu a pomoc v nepříznivých životních situacích. Usilujeme o pozitivní změnu v životním stylu ohrožených dětí a mládeže a vytváření podmínek pro jejich začlenění do společnosti
V rámci širšího spektra služeb tímto pediatrickým programem realizujeme:
– adiktologickou ambulanci pro děti a dospívající,
– nízkoprahový klub pro děti a mládež,
– sociálně terapeutické skupinové aktivity,
– volnočasové aktivity/zátěžové programy pro děti a mládež (výjezdy, příměstský tábor atp.).
V rámci adiktologické ambulance pro děti a dospívající poskytujeme ambulantní léčbu a následnou péči pro děti, dospívající a jejich blízké. Služby jsou určeny dětem a dospívajícím ve věku od 10 do 20 let, kteří jsou ohroženi látkovou a/nebo nelátkovou závislostí. Současně poskytujeme poradenství pro rodiče a blízké našich klientů.
Mezi stanovené cíle Adiktologické ambulance pro děti a dospívající patří:
– zmapování rizikových situací a oblastí života, nalezení adaptivních způsobů jejich řešení,
– motivace klienta ke zdravějšímu životnímu stylu a směrem k abstinenci od návykových látek/závislostního chování,
– stabilizace a zlepšení psychického stavu a sociální situace dítěte,
– abstinence či minimálně omezení rozsahu užívání návykových látek, event. minimalizace návykového chování
– změna životního stylu klienta.
Primární cílová skupina:
– děti a dospívající, jejichž motivace ke spolupráci v rámci řešení experimentů s návykovými látkami či problémy s nezvládnutím moderních technologií je vratká, založená na vnějším tlaku okolí, či kteří nejsou ke spolupráci motivovaní,
– děti a dospívající, kteří mimo užívání návykových látek mají i specifické výchovné a vzdělávací potřeby, poruchy učení a chování,
– děti a dospívající, kteří nejsou schopni plnit své povinnosti ve škole (záškoláctví, problémy se školním prospěchem, předčasné ukončení studia, vyloučení ze školy),
– děti a dospívající, kteří se dostávají do konfliktu se společensky uznávanými normami i se zákonnými normami nejen z důvodu experimentování či užívání návykových látek (výchovné problémy, vandalismus, drobná trestná činnost, distribuce THC),
– děti a dospívající se závislostní problematikou, kteří jsou v péči kurátorů trestné činnosti dětí a mládeže,
– děti a dospívající experimentující s užíváním návykových látek či nezvládající moderní technologie, kteří zažívají obtížné životní události (rozpad rodiny, rozvod, nefunkční rodina, problémy ve škole se spolužáky nebo s učiteli, šikana),
– děti a dospívající, kteří jsou na základě nepříznivé situace v péči veřejných institucí (sociální odbory, pedagogicko-psychologické poradny, Probační a mediační služba ČR, výchovní poradci ZŠ a SŠ),
– děti a dospívající experimentující s užíváním návykových látek či nezvládající moderní technologie na základě doporučení OSPOD (dysfunkční rodinné prostředí, neúplné rodiny, pěstounská péče).
Sekundární cílová skupina:
– Kromě dětí a dospívajících spadají do cílové skupiny programu i jejich rodiče, zákonní zástupci a osoby blízké. S ohledem na věk primární cílové skupiny je úzká spolupráce s rodinou a spolupracujícími subjekty při řešení situace velmi žádoucí.
Poskytované služby:
a) Ambulantní a následná péče pro děti a dospívající
Ambulantní péče je zaměřena v první fázi na práci s motivací a odporem klienta, který problémy bagatelizuje či popírá. Práce se orientuje též na edukaci a předání relevantních informací o rizicích, účincích a důsledcích užívání návykových látek. Pozornost je v průběhu ambulantní péče věnována i vztahům klienta k jeho sociálnímu okolí na ose rodina, přátelé, škola. Význam v práci s dětmi a mladistvými uživateli návykových látek a nelátkovými závislostmi spočívá i v case managementu, tj. v koordinaci péče v rámci spolupracujících subjektů, kterých může být celá řada – rodiče, škola, OSPOD, pedagogickopsychologická poradna, lékař, psychiatr atp.
Následná péče se orientuje na udržení dosažených změn, popřípadě abstinence, na podporu a pomoci úspěšně zvládat běžné situace v životě, mapovat rizikové situace a vztahy, které by mohly vést u klienta k relapsu či dalšímu užití návykové látky a pomoci mu vyplnit volný čas.
b) Poradenství pro rodiče, zákonné zástupce a osoby blízké
Služby poskytované rodičům, zákonným zástupcům, pěstounům, příbuzným a jiným blízkým osobám. Poradenství může mít formu edukace rodičů ohledně závislostního chování, návykových látek a rizicích s užíváním návykových látek spojených. Velký důraz je kladen na motivaci rodinných příslušníků ke spolupráci, která je nezbytnou složkou procesu u této cílové skupiny.
c) Skupinová práce
Skupina rozšiřuje možnosti péče o ohrožené děti a mladistvé. Zvolené metody práce eliminují rozvoj rizikového chování u ohrožených dětí a mládeže, a předchází tak či brání recidivě jejich trestního jednání, páchání přestupků vůči zákonu a závažnějším prohřeškům vůči společenským normám.
d) Další poskytované (doplňkové) služby
Jedná se o služby, které doplňují spektrum poskytovaných služeb adiktologické ambulance. Patří sem zejména služby poskytované na půdě NZDM, tzn. sociálně-pedagogická práce se skupinou, vzdělávací činnosti, vedení ke zdravému životnímu stylu a k aktivnímu trávení volného času. Tyto činnosti a aktivity reagují na související problémy spojené s věkem cílové skupiny a jejími potřebami.
Personální zajištění služby:
Službu zajišťuje multidisciplinární tým pracovníků ve složení adiktolog, psycholog, speciální pedagog a sociální pracovník v celkové výši 3,2 úvazku. Tým pracuje pod pravidelnou externí supervizí.
Založení služby:
Provoz Adiktologické ambulance pro děti a dospívající byl spuštěn 1. 1. 2017 v pilotním provozu. V září 2017 proběhlo místní šetření certifikační komise s výsledkem udělení certifikátu RV KPP na 4 roky.