Ideální subjekty pro zapojení do komunitní prevence – pilotní ověření v rámci projektu COPERISK
Publikoval redakce v
Autor | ŠEJVL, J., NOVÁKOVÁ, E.
Citace | ŠEJVL, J., NOVÁKOVÁ, E. Ideální subjekty pro zapojení do komunitní prevence – pilotní ověření v rámci projektu COPERISK. Adiktol. prevent. léčeb. praxi. 2023; 6 (3), 140–150; https://doi.org/10.35198/APLP/2023-003-0002.
Klíčová slova | Primární prevence – Závislosti – Poruchy příjmu potravy – Sebepoškozování – Komunitní prevence – Rizikové chování
Souhrn | Prevence rizikového chování, která se zaměřuje na děti a dospívající, postrádá v České republice systematickou provázanost v úvahu přicházejících participujících subjektů. Příčiny tohoto stavu spočívají zejména v nejednotné gesci za výkon prevence, ve financování subjektů provádějících primární prevenci, nedostatku lidských zdrojů, neexistenci jednotného konceptu pregraduálního vzdělávání a obecně nedocenění významu prevence. Cílem článku je představit ty subjekty, které jsme zapojili do tvorby komunitní prevence v rámci projektu Vývoj a pilotní ověření regionálního vzdělávacího modulu prevence duševního onemocnění dětí a dospívajících s důrazem na rizikové chování (dále jen „COPERISK“ – ZD-ZDOVA1-12). Současně vysvětlujeme jejich roli v komunitní prevenci. K dosažení cílů byla zvolena metoda záměrného výběru odborných subjektů, vztahujících se k uvedeným třem formám rizikového jednání. V rámci tohoto výběru byla provedena obsahová analýza aktivit těchto subjektů v rámci prevence a byly zarámovány do cílů projektu. Vytvořit efektivní a komplexní systém komunitní prevence je v našich podmínkách výjimečnou záležitostí. V oblasti rizikového chování, specificky závislostech, sebepoškozování a u poruch příjmu potravy, je tvoření komplexu všech v úvahu přicházejících subjektů velmi komplikované. Komunitní prevence v ČR nemá tradici a je relativně novým prvkem primární prevence. Nejsou na zapojení se do ní připraveny subjekty, jichž se to týká. Dalším faktorem komplikujícím jejich zapojení je nedostatečné vnímání potřeby vytvoření fungujícího systému, nedostatečné vnímání vlastní role v komunitě a obavy z nedostatečného legislativního oprávnění k takové spolupráci.
Ideal Entities to Participate in Community-based Prevention – COPERISK Pilot Testing
Author | ŠEJVL, J., NOVÁKOVÁ, E.
Citation | ŠEJVL, J., NOVÁKOVÁ, E. Ideální subjekty pro zapojení do komunitní prevence – pilotní ověření v rámci projektu COPERISK. Adiktol. prevent. léčeb. praxi. 2023; 6 (3), 140–150; https://doi.org/10.35198/APLP/2023-003-0002.
Keywords | Primary prevention – Addictions – Eating disorders – Self-harm – Community prevention
Summary | In the Czech Republic there is a lack of systematic liaison among relevant entities involved in the prevention of risk behaviour aimed at children and adolescents. The reasons for such a state include the inconsistent assignment of responsibilities for prevention, insufficient funding of entities engaging in prevention activities, limited human resources, the absence of a uniform model of undergraduate and graduate education, and the underestimation of the importance of prevention in general. Aim of the paper is to present the entities which we have involved in the development of community-based prevention as part of the project “COPERISK”. The non-probability sampling method was used to obtain professional entities pertaining to the risk behaviours under consideration. In addition, we identified and defined the agents which play the key role in the prevention of risk behaviour and can contribute to the strengthening of children’s and adolescents’ mental health. In the Czech setting, effective and comprehensive systems of community-based prevention are rare. The establishment of a network comprising all the relevant stakeholders is made difficult by the specific nature of the risk behaviours under study, i.e. addictions, self-harm, and eating disorders. In the Czech Republic community-based prevention has no tradition; it is a relatively new element in prevention efforts and relevant entities are not prepared to engage in the activities it should involve. Another factor which complicates their engagement is their failure to fully recognise the need for such a network and their own role in the community.