AMBULANCE DĚTSKÉ A DOROSTOVÉ ADIKTOLOGIE KLINIKY ADIKTOLOGIE 1.LF UK A VFN V PRAZE
Publikoval redakce v
PEDIATRICKÉ SLUŽBY
Mgr. Stanislav Kunc,
Mgr. Martina Franzová,
Mgr. Lenka Šťastná, Ph.D.
Ambulance dětské a dorostové adiktologie (ADDA) je denní ambulantní služba, která poskytuje dětem a dospívajícím komplexní léčebnou a preventivní péči zahrnující zdravotní, psychologickou a sociální složku podle biopsycho-sociálního modelu závislosti.
Spektrum aktivit a intervencí
a) Základní informační a edukační úroveň: konzultační a poradenský servis, screening, podporu depistážní práce a preventivní péče, propagace služby, edukace, krátká intervence. Nabízíme zorientování v problematice, kontakty na síť pomoci, rychlou intervenci.
b) Komplexní diagnostika: ambulance nabízí komplexní diagnostické zhodnocení (psychiatrická, klinicko-psychologická a adiktologická diagnostika) s ohledem na principy case managementu. Smyslem diagnostiky je navrhnout pacientům odpovídající péči, tj. zhodnotit vývoj a stav a závažnost obtíží, zjistit potřebnost jakékoli doplňkové péče řešící případné somatické či psychiatrické komorbidity a navrhnout individuální terapeutický plán odpovídající potřebám pacienta.
c) Pravidelná individuální terapie a case management vycházející zejména z principů a metod psychodynamické psychoterapie a integrativních psychoterapeutických směrů. Součástí péče mohou být doplňkové aktivity rozvíjející sociální dovednosti a kompetence či další metody práce (arteterapie, sandplay atd.). Součástí péče je řešení rodinných, sociálních problémů, případně pedagogických a výchovných problémů, a to jak v rámci individuální terapie, tak prostřednictvím spolupráce s blízkými osobami a navazujícími institucemi a službami (OSPOD, škola atd.).
d) Zapojení rodičů a blízkých osob: rodičům nezletilých a dalším blízkým osobám v indikovaných případech nabízíme možnost individuálního rodinného poradenství, účasti na skupině pro blízké osoby závislých či zprostředkování rodinné terapie.
e) Psychiatrická péče: součástí spolupráce je pravidelná spolupráce s lékařem – psychiatrem, který je k dispozici zejména pro
řešení psychiatrických komorbidit (např. deprese, úzkosti, ADHD) a pro farmakoterapii. Minimální spolupráce s psychiatrem probíhá na úrovni kontrolního vyšetření 1× za 3 měsíce.
f) Skupinová psychoterapie: otevřené a polootevřené skupiny pro pacienty se zaměřením na různé typy problémů a se specifickými potřebami. Skupiny běží jednou týdně 1,5 hod., avšak pouze v případě dostatečného naplnění účastníky.
g) Prevence relapsu: self-management, techniky a strategie zaměřené na podporu nerizikového zvládání krizí a udržování změny návyků, zvyšování sebeuvědomění.
Základní rámec průběhu péče ADDA
a) Diagnostická fáze – vstupní diagnostika, krátká intervence a motivační práce (zpravidla první 2 měsíce): komplexní posouzení každého pacienta z hlediska jeho obtíží, zdrojů, možností a potřeb (vstupní adiktologické a psychiatrické vyšetření, v indikovaných případech i komplexní psychologická diagnostika). Pacient vstupuje do služby na prvním vyšetření vždy s rodičem či jinou blízkou osobou, společně je proveden úvodní rozhovor a informování o podmínkách spolupráce, všichni přítomní se podílí na zmapování rodinného a sociálního kontextu závislosti a kontraktování cílů spolupráce. V další fázi se setkává pacient již individuálně se svým garantem – terapeutem. V průběhu dalších dvou měsíců se věnují navazování bezpečného terapeutického vztahu a procesu terapie, prohlubování diagnostických poznatků, motivační práci a formulování možností dalšího léčebného postupu. Zhruba po 10 setkáních je diagnostická fáze ukončena druhým setkáním s rodiči, kde informujeme o výsledcích a plánujeme další postup péče. Část pacientů indikovaných pro jiný typ péče je referována do příslušných zařízení zdravotnických, školských, sociálních služeb, s částí je spolupráce úspěšně ukončena touto krátkou intervencí a konečně další část je navržena pro pokračování v dlouhodobější péči.
b) Terapeutická fáze: s pacienty indikovanými k další péči v ADDA a jejich blízkými je sjednána dohoda na individuálním terapeutickém plánu, podmínkách a cílech spolupráce. Délka spolupráce není obecně stanovena, neboť vychází z potřeb pacienta a z dohody.
c) Ukončování – na základě úspěšného zvládnutí obtíží, potřeby intenzivnější péče např. v pobytovém zařízení, na základě dohody s pacientem a blízkými osobami, na základě porušení podmínek poskytování služby.
Východiska a principy poskytování služby
Při poskytování služeb vycházíme z bio-psycho-sociálního modelu závislosti a poznatku, že závislostní obtíže dospívajících se vždy odehrávají v silném kontextu vývojovém, rodinném a sociálním. Nabízíme dlouhodobou kontinuální terapeutickou péči zaměřenou na řešení obtíží se závislostí, snižování rizik a podpory udržení abstinence a změny. Pro využívání služby není podmínkou abstinence. Přijímáme také nezletilé do soudně nařízené ochranné ambulantní léčby.
Personální zajištění služby
Mgr. Lenka Šťastná, Ph.D. – vedoucí služby,
psycholog, adiktolog
MUDr. Pavla Hellerová – lékař psychiatr
Mgr. Stanislav Kunc – terapeut
Mgr. Martina Franzová – terapeut, psycholog
Komu je služba určena
Ambulance dětské a dorostové adiktologie je určena dětským pacientům ve věku do 15 let a mladistvým pacientům do 18 let a jejich blízkým. Dominantním problémem
indikujícím tento typ specializované péče jsou problémy
s návykovými látkami (F.10–F.19) a problémy v oblasti nelátkových závislostí (gambling, nezvládání informačních
technologií atd.). Zejména jde o děti a mladistvé jakožto
osoby experimentující s návykovými látkami, problémové uživatele návykových látek, osoby závislé či po absolvování léčby, patologické hráče a osoby s problematikou
nelátkových závislostí. Sekundárně jsou cílovou skupinou i rodinní příslušníci a další blízké osoby pacientů.
Díky integraci ADDA v Adiktologické ambulanci mohou
pokračovat v kontinuální péči i pacienti, kteří dovrší 18
let. Adiktologická ambulance pokrývá zejména území hl.
m. Prahy a Středočeského kraje. Provozní doba Adiktologické ambulance je od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00.
Kontakt
Ambulance dětské a dorostové adiktologie, Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, Apolinářská 4, Praha 2, 128
00. Kontaktní telefonní číslo: 224 968 253 (zanechte vzkaz
na záznamníku), e-mailová adresa: addambulance@vfn.cz