Alkohol není běžná komodita – souhrn třetího vydání
Publikoval redakce v
Autor | RBABOR, T. F., CASSWELL, S., GRAHAM, K., HUCKLE, T., LIVINGSTON, M., REHM, J., ROOM, R., ROSSOW, I., SORNPAISARN, B.
Citace | BABOR, T. F., CASSWELL, S., GRAHAM, K., HUCKLE, T., LIVINGSTON, M., REHM, J., ROOM, R., ROSSOW, I., SORNPAISARN, B. Alkohol není běžná komodita – souhrn třetího vydání. Adiktol. prevent. léčeb. praxi. 2023. 6 (2); 90– 103; https://doi.org/10.35198/APLP/2023-002-0003. [BABOR, T. F., CASSWELL, S., GRAHAM, K., HUCKLE, T., LIVINGSTON, M., REHM, J., ROOM, R., ROSSOW, I., SORNPAISARN, B. Alcohol: No Ordinary Commodity – a summary of the third edition. Addiction. 2022; 117 (12):3024–36. DOI: 10.1111/add.16003.
Klíčová slova | Alkohol – Epidemiologie – Průmysl – Intervence – Politika – Veřejné zdraví – Výzkum
Východiska a cíle | Tento článek obsahuje souhrn zjištění a závěrů třetího vydání knihy Alkohol není běžná komodita. Poslední upravené vydání této publikace je součástí souboru monografií, jejichž záměrem je poskytnout kritické zhodnocení vědeckých důkazů vztahujících se k politice v oblasti kontroly alkoholu z veřejnozdravotního hlediska. Design | Narativní shrnutí obsahu knihy z hlediska pěti hlavních témat. Zjištění | Z rozsáhlého souboru výstupů epidemiologického výzkumu vyplývá, že alkohol se významnou měrou podílí na celosvětové zdravotní zátěži, zdravotních postiženích a úmrtích ve vysoko-, středně- i nízkopříjmových zemích. Popsány jsou trendy v oblasti alkoholických výrobků a způsobu jejich nabídky a prodeje, jež ukazují, že velká část globálního průmyslu se konsolidovala do malého počtu nadnárodních korporací, jež své obchodní aktivity rozšiřují v Asii, Africe a Latinské Americe. Hlavní část knihy se věnuje mapování strategií a intervencí zaměřených na prevenci a minimalizaci negativních dopadů alkoholu. Celkově nejefektivnějšími strategiemi k ochraně veřejného zdraví jsou zdanění, které snižuje finanční dostupnost alkoholu, a omezování jeho fyzické dostupnosti. Efektivní strategii ke snižování konzumace alkoholu představuje také kompletní zákaz reklamy. V rámci prevence negativních dopadů v rizikových kontextech a populacích rizikových konzumentů alkoholu se dále osvědčují opatření, která jsou namířená proti řízení pod vlivem alkoholu, krátké intervence u rizikových uživatelů alkoholu a léčba osob se závislostí na alkoholu. Závěr | Politika v oblasti alkoholu je často produktem konkurenčních zájmů, hodnot a ideologií. Z dostupných, výzkumem podložených poznatků přitom vyplývá, že konflikt zájmů mezi ziskem a zdravím znamená, že spolupráce s alkoholovým průmyslem není pravděpodobná cesta k efektivní politice. Na základě stále většího množství poznatků o nejúčinnějších strategiích je dnes více než kdy jindy zřejmé, které možnosti implementace na poznatcích vědy založených politik v oblasti alkoholu mohou lépe sloužit veřejnému blahu.
Alcohol: No Ordinary Commodity – a summary of the third Edition
Author | BABOR, T. F., CASSWELL, S., GRAHAM, K., HUCKLE, T., LIVINGSTON, M., REHM, J., ROOM, R., ROSSOW, I., SORNPAISARN, B.
Citation | BABOR, T. F., CASSWELL, S., GRAHAM, K., HUCKLE, T., LIVINGSTON, M., REHM, J., ROOM, R., ROSSOW, I., SORNPAISARN, B. Alkohol není běžná komodita – souhrn třetího vydání. Adiktol. prevent. léčeb. praxi. 2023. 6(2); 90–103; https://doi.org/10.35198/APLP/2023-002-0003. [BABOR, T. F., CASSWELL, S., GRAHAM, K., HUCKLE, T., LIVINGSTON, M., REHM, J., ROOM, R., ROSSOW, I., SORNPAISARN, B. Alcohol: No Ordinary Commodity – a summary of the third edition. Addiction. 2022; 117(12):3024–36. DOI: 10.1111/add.16003.
Keywords | Alcohol – Epidemiology – Industry – Interventions – Policy – Public health – Research
Background and Aims | This article summarizes the findings and conclusions of the third edition of Alcohol: No Ordinary Commodity. The latest revision of this book is part of a series of monographs designed to provide a critical review of the scientific evidence related to alcohol control policy from a public health perspective. Design | A narrative summary of the contents of the book according to five major issues. Findings | An extensive amount of epidemiological evidence shows that alcohol is a major contributor to the global burden of disease, disability and death in high-, middle- and low-income countries. Trends in alcohol products and marketing are described, indicating that a large part of the global industry has been consolidated into a small number of transnational corporations that are expanding their operations in Asia, Africa and Latin America. The main part of the book is devoted to a review of strategies and interventions designed to prevent or minimize alcohol related harm. Overall, the most effective strategies to protect public health are taxation that decreases affordability and restrictions on the physical availability of alcohol. A total ban on alcohol marketing is also an effective strategy to reduce consumption. In addition, drink-driving counter-measures, brief interventions with at-risk drinkers and treatment of drinkers with alcohol dependence are effective in preventing harm in high-risk contexts and groups of hazardous drinkers. Conclusion | Alcohol policy is often the product of competing interests, values and ideologies, with the evidence suggesting that the conflicting interests between profit and health mean that working in partnership with the alcohol industry is likely to lead to ineffective policy. Opportunities for implementation of evidence-based alcohol policies that better serve the public good are clearer than ever before as a result of accumulating knowledge on which strategies work best.