„Hlavně buďte normální!“ zaznělo na první besedě studentů adiktologie se zaměstnavateli z oboru
Amalie Lososová
1. LF UK a VFN v Praze, Klinika adiktologie e-mail | amalie.lososova@lf1.cuni.cz
Při představování organizací zazněly, kromě informacíVe středu 13. listopadu 2019 jsme na půdě Univerzity Karlovy, ve Faustově domě, přivítali čtyři zástupce nestátních neziskových organizací, které poskytují služby uživatelům návykových látek a závislým. Během dvouhodinové besedy studentů adiktologie se zaměstnavateli pořádané Klinikou adiktologie ve spolupráci s Českou asociací studentů adiktologie v rámci projektu IP 2019– 2020 MŠMT č. 236078-5 „Inovace studijního programu adiktologie podporující zvýšení pracovní uplatnitelnosti absolventů v praxi a cílená propagace oboru“, které se zúčastnilo více než 40 studentů, jsme vyslechli informace o organizacích, o nichž referovali jejich odborní zástupci, konkrétně metodička a zástupkyně ředitele organizace Renarkon, o. p. s., Iva Valášková, DiS., odborný a personální ředitel PREVENT 99, z. ú., Mgr. Tomáš Harant, odborná ředitelka Semiramis, z. ú., vedoucí N klubu Mgr. et Bc. Lenka Dokládalová Bednářová a Mgr. Ondřej Šulc, vedoucí Centra terénních programů Středočeského kraje, Laxus, z. ú., a Semiramis, z. ú. o poskytovaných službách, programech a cílových skupinách, také klíčové informace pro studenty, budoucí profesionály v oboru adiktologie, týkající se možností pracovního uplatnění profese adiktologa, nabídky odborných praxí v programech organizací, hovořili jsme také o možnosti zahájení pracovní kariéry již v průběhu studia adiktologie – tato možnost byla vyzdvižena především u nízkoprahových služeb a programů primární prevence. Celkově se zaměstnavatelé shodují, že v jejich krajích je nedostatek adiktologů, respektive uchazečů o zaměstnání s dostatečnou kvalifikací, kteří by měli zájem ve službách pro uživatele návykových látek pracovat. O profesi adiktologa je zájem, zástupci organizací zdůrazňovali kvalitu vzdělání absolventů studia adiktologie.
Studenti měli následně možnost se zástupců organizací ptát, otázky se rozšířily o celkovou diskuzi mezi zaměstnavateli, studenty a také zástupci Kliniky adiktologie, které zajímaly možnosti odborných praxí studentů. Studenty zajímala například podmínka absolvování či minimálně zahájení psychoterapeutického výcviku pro zaměstnání ve službách v oboru adiktologie, výcvik je stále výhodou při ucházení se o zaměstnání, nicméně není podmínkou ani nutností, klíčové je, aby uchazeč o zaměstnání byl kvalitní především lidsky. Nejen v Renarkonu navíc nabízejí široké možnosti finanční i jiné podpory vzdělávání svých pracovníků. Všechny organizace nabízejí velkou míry flexibility, například ve výši úvazků či v možnosti jejich kombinací (např. pracovat ve dvou různých programech na částečné úvazky), podporu žen na rodičovské dovolené apod. Platí, že, chtějí-li si organizace své zaměstnance udržet, motivují je mnoha způsoby.
Vhodně se studenti dotazovali na pracovní pozici, na níž adiktolog v organizacích působí, stále „bojujeme“ s tím, že absolvent adiktologie, jakožto zdravotnický nelékařský pracovník, bývá zařazen ve službách, které jsou definovány jako služby sociální, na pozici „sociální pracovník“, čímž nenaplňuje svou zdravotnickou praxi. Nicméně zaměstnavatelé zmínili, že název pozice nehraje roli ve způsobu odměňování zaměstnanců. Otázka na výši platu se pochopitelně objevila také, beseda probíhala ve velmi otevřené a přátelské atmosféře, studenti dostali přímé odpovědi na vše, co je zajímalo.
Jako červená nit se celou besedou vinulo doporučení Ondřeje Šulce „hlavně buďte normální“, který touto větou zdůrazňoval lidskost a bytí sebou samým jakožto klíčové charakteristiky pracovníků v adiktologických službách. Vzdělání je užitečný základ, nicméně bez lidského a autentického přístupu nikdy nebude uplatňováno komplexně, současně je to zásadní potřeba, kterou zaměstnavatelé pro své služby mají.
Děkujeme všem zástupcům zaměstnavatelů v oboru adiktologie za jejich vstřícnost a chuť k diskuzi a také České asociaci studentů adiktologie za spolupráci při přípravě besedy. Díky jejich zpětné vazbě a na základě proběhlé krátké evaluace besedy bychom rádi v roce 2020 navázali pořádáním podobných akcí, zájem o ně je jak mezi studenty, tak mezi zaměstnavateli. Některá z besed se dotkne také tématu členství v České asociaci adiktologů a bude tematizována do praxe výkonu profese adiktologa obecně.