XV. ROČNÍK MEZINÁRODNÍ KONFERENCE PPRCH
Publikoval redakce v
ZPRÁVY Z OBORU
Mgr. Jaroslav Šejvl
Klinika adiktologie, 1. lékařská fakulta UK a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
e-mail: jaroslav.sejvl@lf1.cuni.cz
Ve dnech 15. a 16. října 2018 se v Praze, v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy, konal již XV. ročník mezinárodní konference Primární prevence rizikového chování. Konference se letos zaměřila na téma vzdělávání v prevenci. Pro účastníky bylo v rámci dvou konferenčních dní připraveno více než 40 přednášek a workshopů, které probíhaly jak v hlavním sále, tak i paralelně ve dvou menších konferenčních sálech.
Po úvodních zdravicích přednesli v hlavním sále zásadní informace o současném vývoji a trendech ve vzdělávání preventivních pracovníků ve světě prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., a doc. Mgr. Roman Gabrhelík, Ph.D., z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. Posluchačům představili unikátní projekt UPC (Universal Prevention Curriculum), jehož hlavním cílem je nejen sjednocení vzdělávání všech pracovníků, kteří se podílejí na prevenci, ale zejména dosažení jejich minimální úrovně kompetencí a dovedností. Sekundárním cílem tohoto programu je zajištění, aby preventivní programy a používané postupy odpovídaly a byly založeny na efektivních, racionálních a ověřených přístupech.
Po úvodní přednášce pracovníci Magistrátu hl. m. Prahy vyhlásili vítěze XI. ročníku AntiFetFestu a byly promítnuty vítězné spoty. Díky vstřícnosti Mgr. Jany Havlíkové a Bc. Ondřeje Pracného si mohli všichni účastníci konference odnést DVD s kompletními materiály této soutěže. Dále byli posluchači seznámeni s tím, jak středoškolští studenti hodnotí preventivní programy, kterých se účastnili. Součástí přednášky byla širší diskuse nad limity, omezeními a možnou změnou přístupů k efektivnímu měření (ne) úspěšnosti školní prevence užívání návykových látek a prevence dalších forem rizikového chování.
Dalším významným tématem, které rezonovalo v letošním obsahu konference, bylo vzdělávání vysokoškolských studentů na pedagogických fakultách v oblasti prevence, Vize – cíle a koncepce prevence. Neobyčejně zajímavá byla přednáška zaměřující se na mediální gramotnost a konfirmační zkreslení, a to nejen u dětí, ale i u dospělých, a problematika závislosti na hraní počítačových her se zaměřením na adolescenty v České republice.
Neméně zajímavá byla témata představující problematiku duševního zdraví a psychické odolnosti dětí a zejména pak bezpečnostní témata u prevence kyberkriminality dětí a mladistvých, představení kampaně „Say No“ a edukační seminář pro 1. stupeň základních škol s názvem: „Holky, kluci, pozor na kyberprostor.“
Slovenští kolegové z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích a z Katedry pedagogické psychologie a psychologie zdraví stejné univerzity přivezli zajímavá témata zabývající se vzděláváním vysokoškoláků v oblasti prevence a představili školské programy v prevenci v kontextu sebe-determinační teorie. Neméně zajímavým tématem byla analýza výsledků sebereflexe lektorů školského programu prevence a blok zabývající se hodnocením způsobilosti učitelů při řešení problémového chování žáků pomocí Q-metodologie.
Zdravotnická témata byla zastoupena odborníky na adiktologickou péči v rámci ambulance dětského psychiatra, na přístupy v dětské adiktologické péči a na screening a krátkou intervenci v oblasti návykových látek v praxi praktického lékaře pro děti a dorost. Státní zdravotní ústav připravil komplexní blok představující projekt „Čisté ručičky“, který je zaměřen na prevenci přenosu infekce, analýzu životního stylu a zdraví mládeže v kraji Vysočina, a projekt, který se zaměřil na prevenci úrazů a otrav dětí školního věku.
Konference se zabývala i etickými aspekty v rizikovém chování, a to na workshopu etika, odborná terminologie a vzdělávání v praxi rizikového chování.
Konference svými příspěvky a počtem posluchačů opět potvrdila, že je v České republice výjimečnou a ojedinělou akcí svého druhu, která se nejen zabývá problematikou prevence rizikového chování, ale svým zaměřením na cílovou skupinu dětí a dospívajících, výzkumem v této oblasti v celé své šíři a evaluací dostupnosti a efektivity primární prevence ve školství je významným vzdělávacím článkem. Její mezioborové pojetí, které reflektuje výzkum a vývoj v této oblasti nejen u nás, ale i ve světě, z ní činí stále významnější spojovací článek mezi vědou a praxí a všemi profesionály v oboru, kteří se na prevenci rizikového chování podílejí. Je jediným místem s možností setkání tak vysokého počtu odborníků v oblasti prevence rizikového chování, které umožňuje takto širokou výměnu informací.
Nelze opomenout, že kvalitu odborného programu konference dotvářelo i reprezentativní prostředí, které jsme měli díky vstřícnosti Magistrátu hl. m. Prahy a výbornému občerstvení zajištěnému díky SOŠ a SOU Čakovice.
Významné poděkování patří těm, kteří konferenci finančně podpořili a bez nichž by se konat nemohla – jsou jimi Hlavní město Praha, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Středočeský kraj.
Projekt konference Primární prevence rizikového chování 2018 byl realizován za finanční podpory:
prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze
PaedDr. Ladislav Hrzal
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, ředitelka VFN v Praze
prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., děkan 1. LF UK
doc. Mgr. Roman Gabrhelík, Ph.D.
Mgr. Jana Havlíková
PhDr. Miroslav Barták, Ph.D.
JUDr. Milan Fára