Ohlédnutí za národní konferencí Alkohol a tabák v České republice 2019
Miroslav Barták1, Adam Kulhánek2
1.LF UK a VFN v Praze, Klinika adiktologie e-mail | miroslav.bartak@lf1.cuni.cz, adam.kulhanek@lf1.cuni.cz 1 | Centrum veřejného zdraví se zaměřením na alkohol 2 | Centrum pro výzkum a prevenci užívání tabáku
Dne 27. listopadu 2019 proběhl v reprezentativních prostorách Lichtenštejnského paláce již třetí ročník národní konference Alkohol a tabák v České republice. Tuto konferenci uspořádal sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví (MZ) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Blok Alkohol. Zleva: Jiří Hadaš, Jiří Dolák, Miroslav Barták, Michal Miovský, Marion Devoux, Viktor Marvčík
Světová zdravotnická organizace se díky řediteli její kanceláře v ČR doktoru Srđanu Matićovi zapojila do tohoto ročníku konference velmi aktivně, a to díky zpracování dvou politických doporučení. Jeden z dokumentů se týkal užívání alkoholu a nabídl doporučení pěti strategických oblastí politiky ve vztahu k alkoholu WHO SAFER. Druhý z dokumentů poskytl politická doporučení pro regulaci reklamy, propagace a sponzorování v oblasti tabáku. Pořadatelům se podařilo pro národní konferenci Alkohol a tabák 2019 připravit atraktivní odborný program, který zajistil hojnou návštěvnost odborné veřejnosti i médií. Program byl členěn do čtyř bloků. V rámci úvodu, který byl zaměřen na otázky politiky v oblasti alkoholu a tabáku, vystoupili například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová a ředitel kanceláře WHO v České republice Srđan Matić.
První blok konference s názvem Současná situace v České republice a zahraničí moderovala Lucia Kiššová z Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády a zazněly zde také příspěvky zahraničních expertů.
Na téma alkohol vystoupila Ana Carina Jorge Dos Santos Ferreira Borges Bigot, programová manažerka programu alkohol a nelegální drogy Sekce nepřenosných nemocí a podpory zdraví WHO, která nabídla posluchačům jak mezinárodní srovnání situace České republiky, tak i doporučení WHO, která vyplývají z obsáhlé mezinárodní evidence.
Implementaci akčních plánů v oblasti kontroly alkoholu a tabáku v letech 2015–2018 se v následujícím příspěvku věnoval z pohledu MZ náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Na závěr bloku vystoupila se svým příspěvkem na téma alkohol a tabák v Národní strategii prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2027 národní koordinátorka pro protidrogovou politiku Úřadu vlády ČR Jarmila Vedralová.
Druhý blok konference s výmluvným názvem Alkohol moderoval Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS).
Zahraniční zkušenosti v rámci bloku prezentovala Marion Devoux z Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), která se věnovala otázkám nákladů škodlivého užívání alkoholu a efektivnosti jednotlivých politických opatření v této oblasti.
Ohlédnutí za národní konferencí Alkohol a tabák v České republice 2019
Na téma umírněného pití aktuálních snah odborných společností v oblasti alkoholu vystoupil přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze Michal Miovský.
Strategický rámec WHO v oblasti alkoholu WHO SAFER a situaci v pěti prioritních oblastech tohoto rámce přednesl vedoucí Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze ve spolupráci se SZÚ Miroslav Barták.
Aktuální téma regulace reklamy na alkohol prezentoval vedoucí oddělení nelineárních služeb Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jiří Hadaš.
Novinky z léčby závislosti a harm reduction na konkrétních příkladech z Brna pak představil zástupce Společnosti pro návykové nemoci ČLS JEP Jiří Dolák.
Třetí blok konference, opět s výmluvným jednoslovným názvem Tabák, moderovala také Lucia Kiššová z Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.
Za zahraniční odbornou veřejnost vystoupila v tomto bloku zástupkyně Kolaboračního centra WHO pro oblast kontroly tabáku, doktorka Ute Mons, která se věnovala ve svém příspěvku tématu 15 let zkušeností implementace Rámcové úmluvy o kontrole tabáku v evropském regionu.
Odborným východiskům pro regulaci reklamy, propagace a sponzorování tabáku dle doporučení WHO se ve svém příspěvku věnoval vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze Adam Kulhánek.
V následujícím příspěvku představila strategie marketingové propagace výrobků zahřívaného tabáku v České republice vedoucí Katedry marketingové komunikace a PR FSV UK Denisa Hejlová.
Na téma jednotného balení tabákových výrobků a faktů a mýtů, které jsou s touto oblasti spojené, vystoupila zástupkyně Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze Kamila Zvolská.
S posledním příspěvkem v pořadí s názvem Novinky v léčbě a harm reduction v oblasti užívání tabáku vystoupila zástupkyně Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze Alexandra Pánková, která představila aktuální poznatky v oblasti elektronických cigaret a zahřívaného tabáku.
Poslední blokem konference byla panelová diskuse, jejíhož moderování se ujala národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová a následně Viktor Mravčík a které se účastnili náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, ředitel kanceláře WHO v ČR Srđan Matić, místopředseda Recovery – sdružení pacientů s diagnózou závislosti, Tomáš Feifer, dále Ana Carina Jorge Dos Santos Ferreira Borges Bigot, programová manažerka programu alkohol a nelegální drogy Sekce nepřenosných nemocí a podpory zdraví WHO a zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zemědělství.
Prezentace jednotlivých řečnic a řečníků, stejně jako tiskovou zprávu a bohatou fotodokumentaci lze nalézt na
https://www.vlada.cz/cz/ppov/protidrogova-politika/koordinace/narodni-konference-alkohol-a-tabak-v-ceske-republice-2019-178371/.
V návaznosti na proběhlou konferenci se následující den, tj. 28. listopadu 2019, uskutečnilo navazující jednání zástupců vládních resortů za účasti expertů WHO a OECD k politickým doporučením WHO na téma alkohol a tabák.
Konference přinesla celou řadu zajímavých odborných výstupů včetně prezentace politických doporučení WHO v oblasti alkoholu a tabáku. Věříme, že v rámci další národní konference Alkohol a tabák budeme moci diskutovat, nakolik se témata konference 2019 promítla do konkrétních opatření a praxe.
Blok Tabák. Zleva: Alexandra Pánková, Kamila Zvolská, Denisa Hejlová, Adam Kulhánek, Ute Mons